Andra lägerveckan börjar
Förra veckan var Filiph i Pajulahti tillsammans med försvarsmaktens idrottsskola. Det blev något av en "kom-igång-träning" efter att armérutinerna krävt sitt under tre veckor.
Under veckoslutet har Filiph varit på permission, denna gång i Åbo. Efter en natt på kasernen med bland annat dejourerande bär det enligt planerna i väg till Pajulahti på måndag. Då fortsätter lägret, denna vecka sannolikt tillsammans med landslaget.
Filiph tycker att den första träningsveckan förlöpte bra. Han kände sig rätt bra i skick, även om det blev lite träningsvärk både i vaderna och låren.
Under veckoslutet kommer han till Karleby på permission. Så småningom blir det väl rutin i armélivet och möjligheter att mera koncentrera sig på träningen? (Tom Johansson)
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar